Dyski SSD gorsze dla środowiska niż HDD według naukowców

Czy dyski mechaniczne mogą mieć jakąś przewagę nad dyskami SSD? Być może w dziedzinie ekologii, ponieważ symulacje dowodzą, iż większy ślad węglowy zostawiają pamięci półprzewodnikowe.

nauka
Arkadiusz Strzała11 sierpnia 2022
12

Źródło fot. powyżej: Samsung Memory / Unsplash

W SKRÓCIE:
  • Według badań naukowców dyski SSD oprócz zalet mają słabą stronę – nie są ekologiczne.

Dyski SSD mają niezaprzeczalne zalety, w zasadzie w każdym możliwym aspekcie przewyższając tradycyjne HDD (szybkość, odporność na upadki, mniejsze rozmiary itp.). Są też dość atrakcyjne cenowo, więc stały się standardem we współczesnych komputerach. Jednak, jak się okazuje, ekologia nie jest ich najmocniejszą stroną – dyski talerzowe zostawiają mniejszy ślad węglowy.

Badania naukowców z Uniwersytetu Wisconsin-Madison i Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej dowiodły, że półprzewodnikowe dyski mogą mieć dwukrotnie większy wpływ na środowisko od starszych, mechanicznych urządzeń. Jest to jednak fakt mocno zależny od czasu eksploatacji pamięci i otoczenia energetycznego, w którym jest ona używana.

Ślad węglowy dysku SSD

Dyski SSD mają większy ślad węglowy i w zasadzie jego większość jest generowana już na etapie produkcji. Urządzenia te wpływają na środowisko, zanim zapiszemy na nich choćby bajt. Proces wytwarzania dysków SSD ze względu na liczbę mikroukładów angażuje mnóstwo energii, która jest w większości produkowana w elektrowniach węglowych (procesy litograficzne krzemu i lokalizacja w Chinach). Tradycyjny dysk zawiera niewiele krzemu – to przede wszystkim stal.

Naukowcy przeanalizowali typowy sposób wykorzystania dwóch dysków w okresie 5 i 10 lat – tradycyjnego HDD i SSD o pojemności 1 TB. Założyli oni przy tym, że użytkownik korzysta z energii wyprodukowanej przez emisyjne źródła w określonej ilości. Stąd dane te można traktować raczej orientacyjnie.

  • Użytkowanie dysku talerzowego przez 5 lat wygenerowałoby 99 kg CO2, a w okresie 10 lat – 199 kg CO2.
  • Użytkowanie dysku SS z kolei w okresie 5 lat wygenerowałoby 184 kg CO2, a przez 10 lat – 369 kg CO2.

Pozbawiony mechanicznych elementów dysk SSD pobiera znacznie mniej energii, więc skąd takie wyniki? Otóż naukowcy w doświadczeniu uwzględnili model CAPEX, który bazuje na współczynniku SEF (Storage Embodied Factor), reprezentującym wskaźnik emisji CO2 w stosunku do pojemności nośnika pamięci.

SEF w przypadku dysków SSD jest bardzo wysokie i wynosi 0,17, podczas gdy dla tradycyjnych pamięci jest to ledwie 0,02. Dlatego ślad węglowy dysku SSD jest tak duży w wynikach badań. Należy jednak pamiętać, że to tylko symulacje – nie muszą one dokładnie odzwierciedlać rzeczywistości.

W praktyce wiele nowoczesnych centrów danych wykorzystuje zarówno dyski SSD na tzw. „gorące dane”, jak i dyski talerzowe na „dane zimne”. Informacje, z których korzysta się rzadziej i nie jest wymagana duża wydajność przetwarzania, mogą być przechowywane na dyskach HDD, ponieważ stosunek pojemności do ceny nadal jest w ich przypadku korzystniejszy.

Najlepsze oferty dysków SSD znajdziesz tutaj

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Masz zainstalowaną grę Ubisoftu? Jeśli, tak to możesz nie otrzymać aktualizacji Windowsa 11

Masz zainstalowaną grę Ubisoftu? Jeśli, tak to możesz nie otrzymać aktualizacji Windowsa 11

Switch 2 może doczekać się wyjątkowego rozwiązania, który rozwiąże problem brakujących padów

Switch 2 może doczekać się wyjątkowego rozwiązania, który rozwiąże problem brakujących padów

Bluesky - starter packi. Czym są i jak je tworzyć? Podpowiadamy

Bluesky - starter packi. Czym są i jak je tworzyć? Podpowiadamy

Intel XeSS coraz częściej pojawia się w grach. Możemy go znaleźć już w ponad 200 produkcjach

Intel XeSS coraz częściej pojawia się w grach. Możemy go znaleźć już w ponad 200 produkcjach

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage