Defragmentacja dysku w Windows 10. Ile powinna mieć przebiegów? Czy jest użyteczna? Odpowiadamy

W niniejszym artykule pochylamy się nad procesem defragmentacji dysku w Windows 10. Opisujemy, na czym on polega, sprawdzamy, ile powinien mieć cykli, a także odpowiadamy na pytanie o jego użyteczność.

tech
Krystian Pieniążek8 października 2024
Źrodło fot. Panos Sakalakis | Unsplash
i

Defragmentacja dysku pozwala nam stosunkowo niewielkim kosztem (bo w zasadzie wyłącznie czasowym) podnieść wydajność komputera. W tym artykule opisujemy, na czym ona polega, ile powinna mieć tak zwanych przebiegów (i czym one są) oraz czy jest użyteczna.

Defragmentacja dysku – co to jest?

  1. Defragmentacja dysku polega na uporządkowaniu danych na dysku twardym.
  2. Już na wstępie należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie HDD; posiadacze SSD, które działają na innej zasadzie, nie powinni przeprowadzać tego procesu.
  3. Po przeprowadzeniu defragmentacji i zakończeniu sukcesem, pliki są zapisane niejako „obok siebie”, a nie w różnych miejscach na dysku.
  4. Dzięki temu system ma łatwiejszy dostęp do danych, co bezpośrednio przekłada się na jego wydajność.

Czym są przebiegi defragmentacji dysku i ile powinno ich być?

  1. Przebiegi defragmentacji dysku to cykle, w ramach których w trakcie opisywanego procesu dane są porządkowane na dysku twardym. Ich dokładna liczba może się różnić, w zależności od stopnia fragmentacji dysku (a więc „rozrzucenia” po nim danych).
  2. Choć zazwyczaj do uporządkowania dysku wystarczy od jednego do kilku przebiegów, w praktyce może się okazać, że aby cały proces zakończył się sukcesem, konieczne będzie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt przebiegów.
  3. Poszczególne narzędzia do defragmentowania dysków automatycznie wykrywają ilość cykli niezbędnych do udanego przeprowadzenia tej czynności. Nasza rola sprowadza się więc wyłącznie do uzbrojenia się w cierpliwość.
W systemie Windows 10 znajdziemy narzędzie do defragmentacji dysków. Źródło: własne. - Defragmentacja dysku w Windows 10. Ile powinna mieć przebiegów? Czy jest użyteczna? Odpowiadamy - wiadomość - 2024-10-08
W systemie Windows 10 znajdziemy narzędzie do defragmentacji dysków. Źródło: własne.

Defragmentacja dysku – czy warto?

  1. Jako że defragmentacja dysku ma bezpośredni wpływ na wydajność systemu, warto od czasu do czasu przeanalizować dysk pod kątem fragmentacji i w razie potrzeby – poświęcić czas na uporządkowanie danych.
  2. Zaleca się, by proces defragmentacji przeprowadzać raz na kilka miesięcy lub wtedy, gdy stopień fragmentacji przekroczy próg 10 procent.
  3. Stosowne narzędzie znajdziemy w systemie Windows 10 – mowa o programie Defragmentacja i optymalizacja dysków. Istnieją również alternatywne programy tworzone przez rozmaitych producentów.

Polecamy Twojej uwadze również następujące artykuły:

  1. Jak zainstalować Windows 10 i Windows 11 z pendrive USB
  2. Jak zmienić nazwę użytkownika w Windows 11? Pokazujemy dwie metody
  3. Jak sprawdzić hasło do WiFi w Windows 11 i 10? Podpowiadamy

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

To było kiedyś popularne w smartfonach. Teraz te trendy są pieśnią przeszłości

To było kiedyś popularne w smartfonach. Teraz te trendy są pieśnią przeszłości

Prosta kombinacja klawiszy pozwala uruchamiać programy znacznie szybciej, jako administrator

Prosta kombinacja klawiszy pozwala uruchamiać programy znacznie szybciej, jako administrator

iOS 18: 11 funkcji, które warto szybko wyłączyć

iOS 18: 11 funkcji, które warto szybko wyłączyć

AMD chce mieć upscaling tak dobry jak DLSS; nowa wersja FSR ma bazować na AI

AMD chce mieć upscaling tak dobry jak DLSS; nowa wersja FSR ma bazować na AI

Fani PS5 Pro powinni obniżyć oczekiwania, ponieważ dyrektor generalny stwierdza, że „nie jest to sprzęt nowej generacji”

Fani PS5 Pro powinni obniżyć oczekiwania, ponieważ dyrektor generalny stwierdza, że „nie jest to sprzęt nowej generacji”