Czy wypalanie nadal będzie problemem dla OLED-ów w 2025 roku? Tak, ale nie dla wszystkich

Wieloletnie obawy o trwałość ekranów OLED powoli odchodzą w przeszłość. Najnowsze testy i doświadczenia użytkowników wskazują, że problem wypalania pikseli został w dużej mierze zminimalizowany.

tech
Krystian Łukasik11 lutego 2025
Źrodło fot. Oscar Nord | Unsplash
i

Technologia OLED od dawna zachwyca jakością obrazu, głęboką czernią i nieskończonym kontrastem. Jednakże, od lat towarzyszy jej widmo „wypalania” – trwałego śladu na ekranie po wyświetlaniu statycznych elementów przez wydłużony czas. Czy w 2025 roku ten problem wciąż spędza sen z powiek potencjalnym nabywcom? Redakcje niemieckich portali – GameStar oraz Chip.de postanowiły zbadać sytuację.

Sprawdzane telewizory oraz ich zabezpieczenia

Redakcja Chip.de przeprowadziła długotrwały, 19-miesięczny test, poddając trzy telewizory OLED ekstremalnym warunkom (oraz jeden dodatkowy LCD dla porównania). Były to następujące modele w rozmiarze 55 cali: LG OLED55CX9LA, Panasonic TX-55HZW2004 i Philips 55OLED935.

Źródło: Chip.de
Źródło: Chip.de

Ich ekrany wyświetlały obrazy testowe z nieruchomymi elementami (logotypy, paski) przez ponad 6700 godzin, co odpowiada około 4,6 roku standardowego użytkowania. Przez cały czas włączone były standardowe mechanizmy ochronne, zaimplementowane w nowoczesnych telewizorach OLED, w tym:

  1. Przesuwanie pikseli (Pixel Shift): Obraz jest nieznacznie przemieszczany w regularnych odstępach czasu, aby uniknąć ciągłego wyświetlania statycznych elementów w jednym miejscu.
  2. Odświeżanie pikseli (Pixel Refresh): Po dłuższym czasie działania, telewizor przeprowadza proces konserwacji, dostosowując poszczególne piksele, by wyrównać ich zużycie.
  3. Wygaszacz ekranu: Po określonym czasie bezczynności aktywowany jest wygaszacz.
  4. Adaptacyjna regulacja jasności: Jasność ekranu jest modyfikowana w zależności od wyświetlanej treści.

Wyniki długiego testu

Nie jest zaskoczeniem, że telewizor LCD wyszedł z testu bez szwanku, gdyż takie wyświetlacze nie są podatne na wypalanie. Jednakże, OLED-y również wypadły zaskakująco dobrze. Testerzy stwierdzili, że w normalnych warunkach użytkowania nie zaobserwowano trwałych cieni. Dopiero użycie specjalistycznego sprzętu ujawniło pewne różnice.

Wykryto, że we wszystkich modelach OLED widoczne były ślady po paskach informacyjnych i nieruchomych elementach obrazu.

  1. Na wszystkich trzech OLED-ach widoczne były zarysy paska informacyjnego oraz statycznych elementów obrazów testowych.
  2. Obszary te były ciemniejsze od otaczającego tekstu o 2,3% (Panasonic) do 3,8% (LG).

Co ciekawe, szybszemu wypaleniu nie uległy piksele wyświetlające jasne obrazy, ale te, które pokazywały ciemniejsze tła (np. tła napisów na belkach informacyjnych).

W normalnych warunkach nie ma mowy o żadnym wypaleniu, nawet jeśli używamy tego sprzętu do grania. Jest mała szansa na to, że na nowoczesnych telewizorach typu OLED zobaczycie jakiekolwiek powidoki

– stwierdza redaktor portalu GameStar - Maxe Schwind.

Podobne wnioski płyną z dyskusji na forum Reddit, gdzie użytkownicy monitorów OLED zapewniają, że problem wypalenia jest marginalny.

Wypalanie ekranu OLED jest zdecydowanie mniejszym problemem w nowszych modelach, ale potencjalne mankamenty należy wziąć pod uwagę, jeśli zamierzasz go intensywnie używać do wyświetlania statycznych treści

– komentuje Informal-Search-2384.

Telewizor OLED jako monitor – doświadczenia redakcji GameStar

Autor artykułu z GameStara, Maxe Schwind, od ponad roku używa telewizora Philips OLED 807 jako monitora do komputera. Mimo intensywnej eksploatacji i częstego wyświetlania statycznych elementów (programy do pisania, wiele otwartych okien), nie zaobserwował żadnych oznak wypalenia.

Używam programów do pisania typu Google Suite czy Papyrus Autor.

Mam włączone wiele okien obok siebie, przez bardzo długi czas.

Telewizor działa codziennie, około 8 godzin, czasami więcej.

Często pracuję z dwoma, trzema, a nawet czterema oknami.

Maxe dodaje:

Ani przy całkowicie białym, ani czarnym ekranie nie widzę nic gołym okiem – a obciążam ten telewizor znacznie bardziej niż ten sam model u mnie w salonie.

Podsumowanie

Choć technicznie rzecz biorąc, wypalanie wciąż może wystąpić w ekranach OLED, szczególnie patrząc na jeszcze dłuższy okres czasu np. 5 lat, w praktyce nie powinno to jednak stanowić istotnego problemu dla zwykłego użytkownika. Nawet intensywne korzystanie z telewizora OLED (lub monitora) przez wiele godzin dziennie, przy korzystaniu z wbudowanych funkcji ochronnych, nie powinno prowadzić do zauważalnego wypalenia przez lata.

Trzeba jednak mieć na uwadze specyficzne zastosowanie, takie jak ciągłe wyświetlanie statycznych elementów na ekranie, w tym np. oglądanie kanałów informacyjnych czy sportowych (jak w lobby hotelowym). W takich przypadkach lepszym wyborem pozostaje ekran LCD.

Jako ciekawostkę, warto również wspomnieć, że kanał YouTube „Monitors Unboxed” prowadzi oddzielny eksperyment, polegający na celowym „wypalaniu” monitora QD-OLED (MSI MPG 321URX). Po 9 miesiącach (2000-2300 godzin) ciągłego wyświetlania statycznych treści w wysokiej jasności, zaobserwowano niewielkie wypalenie. Autor eksperymentu uznaje jednak ten poziom za akceptowalny i kontynuuje test.

Warto również obserowować informacje o przełomowej technologii „MAX OLED” firmy Applied Materials. Jak pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku, innowacja ta może przynieść znacznie jaśniejsze i trwalsze wyświetlacze OLED, dzięki nowatorskiemu procesowi osadzania materiałów organicznych.

POWIĄZANE TEMATY: tech monitory i telewizory

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Motorola z zatrzęsieniem nowości. Smartfony razr 60 i edge 60 oficjalnie zaprezentowane

Motorola z zatrzęsieniem nowości. Smartfony razr 60 i edge 60 oficjalnie zaprezentowane

Jeszcze niedawno potrzebowałeś konsoli. Dziś wystarczy telewizor LG, by zagrać w największe hity z Xboxa

Jeszcze niedawno potrzebowałeś konsoli. Dziś wystarczy telewizor LG, by zagrać w największe hity z Xboxa

RTX 5070 nie jest Ci potrzebny. Tańsza karta AMD to autostrada do ogrywania Cyberpunka 2077 i KCD2 na wysokich ustawieniach grafiki

RTX 5070 nie jest Ci potrzebny. Tańsza karta AMD to autostrada do ogrywania Cyberpunka 2077 i KCD2 na wysokich ustawieniach grafiki

Smartfony vivo oficjalnie w Polsce: znamy ceny i datę premiery modeli X200 Pro, V50 Lite i Y19s

Smartfony vivo oficjalnie w Polsce: znamy ceny i datę premiery modeli X200 Pro, V50 Lite i Y19s

Gracz kupił kartę graficzną za ponad 6 tysięcy złotych, a pasta termoprzewodząca wyciekła już po miesiącu

Gracz kupił kartę graficzną za ponad 6 tysięcy złotych, a pasta termoprzewodząca wyciekła już po miesiącu