Co oznacza symbol „N” na ekranie smartfonu i dlaczego aktywacja tej opcji może być przydatna?

Na belce statusu niektórych urządzeń możemy zauważyć ikonkę wyglądającą, jak litera „N”. Pod symbolem tym kryje się technologia NFC, dzięki której możemy na przykład użyć smartfonu, jako karty płatniczej.

mobile
Arkadiusz Strzała15 maja 2024
1
Źrodło fot. Jonas Leupe, Unsplash
i

Zapewne wielu z Was zauważyło na pasku statusu swojego smartfona tajemniczą ikonkę, przypominającą literę „N”. Bywa, że jest ona obecna stale lub pojawia się okresowo. Myślę, że część osób dobrze wie, z czym ona się wiąże. Pozostali powinni zapoznać się z tą wiadomością. Warto, ponieważ technologia, która kryje się pod tym piktogramem, może znacznie ułatwić życie, choć nie obywa się bez pewnych zagrożeń.

Co to jest NFC?

Ta ikonka świadczy o włączonym module NFC. Źródło: własne - Co oznacza symbol „N” na ekranie smartfonu i dlaczego aktywacja tej opcji może być przydatna? - wiadomość - 2024-05-15
Ta ikonka świadczy o włączonym module NFC. Źródło: własne

Te enigmatyczne „N” oznacza aktywne NFC (Near Field Communications), system bezprzewodowej wymiany danych w bardzo bliskiej odległości, działający na częstotliwości 13,56 MHz. Mówiąc „bardzo”, mam na myśli kilka centymetrów, bo tyle (lub mniej) musi dzielić oba urządzenia, aby mogły nawiązać połączenie. Technologia ta pozwala na wiele ciekawych operacji.

  • Płatności zbliżeniowe przy użyciu usług takich, jak GPay lub aplikacji bankowych. W tym przypadku emiter NFC pozwala na użycie smartfonu z terminalem płatniczym w sposób analogiczny do karty płatniczej.
  • Bezpośrednia wymiana danych pomiędzy smartfonami. Niestety biorąc pod uwagę prędkość (do 424 kb/s), filmów raczej nie da się przesyłać, ale np. wizytówki, dane adresowe jak najbardziej.
  • Alternatywa dla kodów QR – niektóre plakaty lub ulotki mogą zawierać tagi NFC, możliwe do zeskanowania smartfonem. Zaleca się w tym przypadku ostrożność.
  • Tagi NFC można kupić (np. w formie naklejek), zapisać w nich dane i wykorzystać do oznaczania przedmiotów. Specyficzne właściwości chipów NFC pozwalają im działać nawet bez własnego zasilania (aktywują się w polu nadawania smartfona).

Nie wszystkie smartfony posiadają tę technologię. Te wyposażone w chipy NFC nie zawsze informują o jej działaniu. Ikonka „N” nie pojawi się na pasku m.in. w smartfonie Nothing Phone lub Google Pixel. Podobnie jest z iPhone od Apple. Tam NFC jest domyślnie zawsze aktywne i dość trudno je wyłączyć. Czy w ogóle zachodzi potrzeba dezaktywowania tej technologii?

Moduł NFC pobiera znikome ilości energii, praktycznie nie ma wpływu na czas działania baterii urządzenia. Obawy może rodzić nieświadoma komunikacja, np. wykorzystanie technologii przez cyberprzestępców. Zasięg działania jest bardzo krótki, więc ktoś pragnący zaatakować nas w ten sposób, musi podejść bardzo blisko. Pamiętajmy też, że aplikacje korzystające z NFC mają cały szereg dodatkowych zabezpieczeń, nie wystarczy samo nawiązanie połączenia. Jeśli jednak się obawiamy (np. często przebywając w tłumie), większość modeli smartfonów z Androidem pozwala na łatwe wyłączenie NFC. Wystarczy ściągnąć belkę statusu i wybrać ikonę w podręcznym menu.

Smartfony z NFC w ofercie sklepu RTV Euro AGD

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić