Chcesz by Twoja karta graficzna AMD zużywała mniej prądu? Jest na to sposób

Użytkownicy kart graficznych AMD, mogą nawet o 81% ograniczyć zużycie energii w czasie ich bezczynności. Wystarczy tylko, że włączą technologię VRR, która dostosowuje częstotliwość odświeżania monitora do liczby klatek na sekundę.

tech
Marek Pluta1 sierpnia 2023
3
Źrodło fot. AMD
i

Wysokie ceny energii sprawiły, że wiele osób chciałoby zużywać jej jak najmniej. Tymczasem nowoczesne karty graficzne potrzebują sporo prądu, więc korzystanie z nich może negatywnie odbić się na wysokości rachunków. Okazuje się jednak, że istnieje prosty sposób, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię podczas bezczynności kart z serii AMD Radeon, którego skuteczność potwierdzają badania przeprowadzone przez serwis ComputerBase.

Karty AMD mogą zużywać mniej energii

Serwis całkiem niedawno zmodernizował własne laboratoria do testów sprzętu, instalując w nich nowe oprogramowanie oraz sprzęt pomiarowy Powenetics V2. Spowodowało to konieczność ponownego przetestowania wszystkich kart graficznych, zaś podczas tej czynności odkryto coś bardzo ciekawego. Okazało się bowiem, że włączenie technologii zmiennej częstotliwości odświeżania VRR, może znacznie obniżyć pobór energii przez kartę graficzną w trybie bezczynności.

Jest to rozwiązanie zaimplementowane w Windowsie i sterownikach AMD, które automatycznie dopasowuje częstotliwość odświeżania monitora, dostosowując ją do liczby klatek na sekundę. Innymi słowy synchronizuje obie wartości, co gwarantuje płynność wyświetlanych treści.

Przeprowadzone testy wykazały jednak, że kartach z architekturą RDNA 3, takich jak Radeon RX 7900 XTX, VRR pozwala także znacznie obniżyć zużycie energii. W konfiguracji jedno i dwumonitorowej, pobór energii podczas bezczynnościzmniejszył się odpowiednio o 81% oraz 71%. W czasie „odpoczynku” karty, na pulpicie przy rozdzielczości Ultra HD i 144 Hz odświeżaniu obrazu, układ potrzebował tylko 24 W. W bardziej realistycznych warunkach, zużycie energii spadło o 36% i zamiast 111 W, karta potrzebowała ok. 71 W. Oczywiście w innych zastosowaniach, korzyści mogą być różne i tak oglądanie filmów na YouTube w jakości SDR i 60 kl./s, nie przyniosło żadnego efektu. Jednak przy włączonym HDR, pobór mocy zmniejszył się już o 31%.

Chcesz by Twoja karta graficzna AMD zużywała mniej prądu? Jest na to sposób - ilustracja #1

Pobór energii z wyłączonym i włączonym VRRComputerBase

Test ComputerBase wykazał, że technologia zapewnia korzyści również w kartach z architekturą RDNA 2, takich jak Radeon RX 6800 XT oraz Radeon RX 6700 XT. W przypadku pierwszego modelu, pobór mocy w trybie bezczynności zmniejszył się o 79%.

Brak korzyści w kartach Nvidii oraz Intela

W kartach Intela oraz Nvidii, VRR daje odwrotny efekt. ComputerBase w karcie Intel Arc A770 zanotował wzrost poboru energii w trybie bezczynności o 11%. Natomiast podczas oglądania filmów na YouTube w HDR i 60 kl./s, zmniejszył się o 4%. Z technologii nie skorzystają także użytkownicy kart graficznych z serii Nvidia GeForce RTX 40. W modelu GeForce RTX 4080, w trybie bezczynności zanotowano 25% wzrost poboru mocy w konfiguracji z jednym monitorem oraz 12% z dwoma monitorami. Podczas oglądania filmów na YouTube, aparatura pomiarowa wykazała zwiększenie zużycia odpowiednio o 4% i 5%.

Użytkownicy kart graficznych AMD z architekturą RDNA 3 nie bez powodu krytykowali je za duże zużycie energii w trybie bezczynności, zwłaszcza na tle konkurencji Nvidii. Okazuje się jednak, że można to łatwo zmienić. Naturalnie musimy pamiętać, że istnieją przypadki, w których zużycie energii nadal pozostaje wysokie. Jednak często następuje znaczna poprawa.

Wyniki testu są dużym zaskoczeniem, jednak serwis nie był w stanie wyjaśnić dlaczego tak się dzieje. Firma próbowała wprawdzie skontaktować się z AMD w celu uzyskania szczegółów technicznych, lecz nie doczekała się reakcji ze strony producenta. Miejmy nadzieję, że ComputerBase wkrótce dokładnie wyjaśni co powoduje obniżenie poboru mocy, gdyż jest to bardzo ważna informacja dla użytkowników kart z rodziny Radeon.

POWIĄZANE TEMATY: tech karty graficzne komputery AMD

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Gemini może skanować prywatne dokumenty użytkowników Dysku Google

Gemini może skanować prywatne dokumenty użytkowników Dysku Google

Poczta i Kalendarz w Windowsie 11 powoli przechodzi do historii

Poczta i Kalendarz w Windowsie 11 powoli przechodzi do historii

W tej cenie robot sprzątający Tefal ma szansę znaleźć się na wyposażeniu domu każdego Polaka. Za niewielkie pieniądze ten wykorzystujący AI malec nie tylko odkurzy Wasze mieszkanie, ale i umyje podłogi

W tej cenie robot sprzątający Tefal ma szansę znaleźć się na wyposażeniu domu każdego Polaka. Za niewielkie pieniądze ten wykorzystujący AI malec nie tylko odkurzy Wasze mieszkanie, ale i umyje podłogi

Google i Microsoft zużywają więcej energii niż niektóre kraje, każda z firm niemal tyle co Słowacja

Google i Microsoft zużywają więcej energii niż niektóre kraje, każda z firm niemal tyle co Słowacja

Znany Youtuber ma dość, Linus wytyka AMD mylące nazewnictwo procesorów

Znany Youtuber ma dość, Linus wytyka AMD mylące nazewnictwo procesorów