Apple ugnie się przed Unią Europejską? Nowe przepisy chcą wymusić duże zmiany w iOS

Europejscy użytkownicy iPhone’ów być może będą mogli wkrótce odinstalować firmowe aplikacje, zainstalowane w telefonie. To kolejna zmiana, która może zostać wymuszona na koncernie, przez nową „Ustawę o rynkach cyfrowych”.

mobile
Marek Pluta3 kwietnia 2024
Źrodło fot. Unsplash | Bangyu Wang
i

Wprowadzona niedawno w życie „Ustawa o rynkach cyfrowych” sprawiła, że duże koncerny technologiczne muszą zapewnić europejskim użytkownikom więcej swobody w kwestii korzystania z aplikacji i usług oferowanych przez producenta. Jak niedawno informowaliśmy, Apple wprowadziło już stosowne zmiany w iOS 17.4 oraz iPadOS 17.4. Firma może jednak zostać zmuszona przez europejskich urzędników do podjęcia kolejnych działań i umożliwienia użytkownikom odinstalowania firmowych aplikacji.

Apple pozwoli odinstalować fabryczne aplikacje?

iOS 17.4 oraz iPadOS 17.4 wprowadziły m.in. możliwość używania z zewnętrznych sklepów z aplikacjami oraz korzystania z innych przeglądarek internetowych, niż Safari. Dopuszczono też do użytku alternatywne metody płatności zbliżeniowych i cyfrowych, a więc użytkownicy mogą opłacać zakupy za pośrednictwem systemów innych, niż Apple Pay.

Wygląda jednak na to, że zmiany wymuszone na koncernie przez europejskie przepisy, mogą iść znacznie dalej. Jak donosi serwis Daring Fireball, amerykański koncern może zostać zmuszony udostępnić użytkownikom smartfonów oraz tabletów, możliwość odinstalowania firmowych aplikacji i zastąpienia ich narzędziami pochodzącymi od zewnętrznych firm.

Tak sugeruje bowiem Margrethe Vestager, Europejski Komisarz ds. Konkurencji, która w jednym z ostatnich przemówień wspomniała, że Apple może zostać zobowiązane do umożliwienia właścicielom iPhone’a usunięcia z telefonu firmowych aplikacji, a jedną z nich może być aplikacja Zdjęcia. Komisarz twierdzi bowiem, że jest to jedna z rzeczy, których amerykańska firma nie zrobiła w swojej odpowiedzi na wprowadzenie w życie „Ustawy o rynkach cyfrowych”.

Realizacja tego wymogu może być jednak niezwykle trudna i wymagać przepisania systemu iOS w celu obsługi alternatywnych domyślnych aplikacji. Firmowe narzędzia są bowiem głęboko zintegrowane z systemem i często pełnią więcej funkcji. Tak jest m.in. z aplikacją Zdjęcia, która jest interfejsem na poziomie systemu, umożliwiającym zarządzanie treściami wykonanymi aparatem. Daje nie tylko dostęp do galerii, ale również służy jako selektor plików, gdy chcemy udostępnić naszym znajomym zdjęcie lub film, które przechowujemy bezpośrednio w pamięci urządzenia lub trzymamy w usłudze iCloud. Wyświetla również komunikaty z poszczególnych aplikacji, dotyczące przyznania im różnych poziomów dostępu do zdjęć.

UE wymaga dużych zmian w systemie iOS

Aby zachować zgodność z wymogami nowej ustawy, Apple musiałoby zezwolić aplikacjom innych firm na działanie jako narzędzia systemowe, zapewniając im dostęp m.in. do biblioteki obrazów oraz innych funkcji. Jest to więc gigantyczne żądanie, którego spełnienie może wymagać przebudowania całego systemu. Poza tym zdjęcia są jedną z bardziej wrażliwych formą danych osobowych, dlatego producent dokłada wszelkich starań, by zapewnić im odpowiednią ochronę. Może więc sprzeciwiać się zapewnieniu dostępu do nich aplikacjom firm trzecich, gdyż stanowiłoby to ryzyko dla prywatności użytkowników.

Firma z Cupertino będzie jednak musiała w jakiś sposób ten problem rozwiązać, bo wprawdzie nie ma mowy, by z tego powodu została zmuszona do opuszczenia europejskiego rynku, to kary za naruszenie unijnych przepisów, mogą być już bardzo dotkliwe. Wynoszą bowiem do 10 procent światowych przychodów, co w przypadku tego koncernu, może oznaczać wielomiliardową kwotę.

Unijna propozycja, narzucająca możliwość korzystania z zewnętrznych aplikacji na urządzeniach Apple, jest więc niebezpieczna i może być potencjalnie szkodliwa dla użytkowników. Na razie nie wiadomo jednak, jak zakończy się cała sprawa i miejmy nadzieję, że wkrótce poznamy więcej konkretów.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy