AOC U28G2AE-BK - tani monitor 4K dla graczy

W przypadku wyświetlaczy 4K słowo „tanie” opisuje urządzenia do około 1500 zł. Przy takim limicie można znaleźć przede wszystkim monitory do codziennej pracy. Trafił się jednak i gamingowy rodzynek. Mowa o AOC U28G2AE-BK.

gaming
Mateusz Ługowik16 listopada 2022
4
Źrodło fot. AOC
i

Szukając godnego polecenia i w miarę taniego monitora 4K do gier, musiałem przebrnąć przez całą masę podobnych do siebie urządzeń. W końcu, po dłuższym czasie, udało mi się znaleźć coś wyjątkowego.

PLUSY:

  1. rozdzielczość 4K, ostry obraz;
  2. wysoka jasność;
  3. szybki czas reakcji pikseli, brak smużenia;
  4. niski input lag;
  5. Adaptive-Sync, działający FreeSync i G-SYNC.

MINUSY:

  1. niewielkie możliwości regulacji położenia ekranu;
  2. dla niektórych rozmiar będzie zbyt mały.

Wyświetlaczem, który pozytywnie wyróżnia się na tle innego sprzętu w podobnym segmencie cenowym, jest AOC U28G2AE-BK. Producent doskonale znany graczom postawił tu na matrycę IPS o rozdzielczości 3840x2160 pikseli i odświeżaniu 60 Hz. W dobie monitorów 144-240 Hz może wydawać się to mało, ale należy pamiętać, że już uzyskanie stałych 60 klatek na sekundę w nowych grach wymaga bardzo mocnego peceta. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby do monitora podłączyć jedną z konsol nowej generacji. W ich przypadku uzyskanie płynności pozwalającej w pełni wykorzystać potencjał matrycy będzie łatwiejsze.

Panel IPS użyty w AOC U28G2AE-BK charakteryzuje się dobrym pokryciem barw, ponadprzeciętną maksymalną jasnością, szerokimi kątami widzenia oraz bielą o niemal idealnej temperaturze. Wielką zaletą jest również sama rozdzielczość 4K. Dzięki niej obraz jest ostry jak brzytwa. Atutem monitora jest też krótki czas reakcji pikseli, a co za tym idzie - praktycznie zerowy ghosting (smużenie). Na rozmycie obrazu większy wpływ ma tu stosunkowo niskie odświeżanie. Efekt blur jest jednak naturalny i nie kłuje w oczy.

AOC U28G2AE-BK - tani monitor 4K dla graczy - ilustracja #1
Monitor można podłączyć do innych urządzeń za pomocą przewodów HDMI lub DisplayPort.

Z technologii dedykowanych dla graczy jest tu obecna zarówno synchronizacja FreeSync, jak i G-SYNC. Ta druga nieoficjalnie. Dodatkowo monitor może pochwalić się niskim input lagiem (po włączeniu odpowiedniej opcji w menu). Opóźnienie wejścia wynosi tu zaledwie około 20 ms. Gamingowy charakter widać także w projekcie urządzenia. Szkoda tylko, że możliwości regulacji podstawy zostały ograniczone do minimum.

Wyświetlacz cierpi na bolączki typowe dla panelu IPS. Mam tu na myśli głównie nierównomierne podświetlenie (w zależności od egzemplarza może być z tym lepiej lub gorzej), niski kontrast oraz IPS Glow – świecenie w rogach matrycy. Niektórzy mogą narzekać też na niewielki rozmiar, zwłaszcza przy tak wysokiej rozdzielczości. Sprzęt najlepiej będzie postawić na biurku i siedzieć blisko niego. Nawet wtedy, kiedy wyświetlacz będzie używany z konsolą.

Cena w dniu publikacji: 1 549 zł (Media Expert)

Kup AOC U28G2AE-BK

AOCU28G2AE-BK - opinie

Aż 72% internautów którrzy zdecydowali się ocenić monitor AOCU28G2AE-BK na Amazon.pl, wystawiło produktowi maksymalną notę, czyli pięć gwiazdek. Cztery gwiazdki przyznało 14% użytkowników. Można więc mówić o 86% pozytywnych ocen. Nabywcy chwalą wyświetlacz przede wszystkim za przyjemne dla oka, naturalne kolory, ostry obraz, krótki czas reakcji oraz obecność okablowania w zestawie.

Monitor wygląda świetnie. Zarówno jakość obrazu, jak i sam produkt. AOC oferuje wyświetlacz spełniający potrzeby osoby, która nie jest w stanie wydać bardzo dużo na ekran. Jak na tak niską cenę jakość jest imponująca. Monitor jest dla mnie wystarczający do gamingu, ale muszę przyznać, że nie gram w dynamiczne FPS-y. I jak inni nie wariuję na punkcie klatek na sekundę, częstotliwości odświeżania itp. ~Josh

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego