Amerykański sąd orzekł, że Google stworzyło nielegalny monopol na rynku wyszukiwarek, będzie apelacja

Google zostało uznane za monopolistę na rynku wyszukiwarek internetowych. Amerykański sąd federalny orzekł, że firma blokowała konkurencję poprzez zawieranie lukratywnych umów partnerskich, które skutecznie uniemożliwiały innym firmom konkurowanie.

tech
Krystian Łukasik6 sierpnia 2024
Źrodło fot. Pawel Czerwinski | Unsplash
i

Amerykański sąd federalny wydał w poniedziałek (05.08.2024) orzeczenie, uznając Google za winne stworzenia nielegalnego monopolu na rynku wyszukiwarek internetowych. Organ władzy sądowniczej stwierdził, że korporacja wykorzystywała swoją dominującą pozycję, płacąc miliardy dolarów producentom urządzeń, takim jak Apple i Samsung, aby Google było domyślną wyszukiwarką na smartfonach i przeglądarkach.

Werdykt ten jest wynikiem pozwu antymonopolowego złożonego przez Departament Sprawiedliwości USA w 2020 roku. Oskarżono w nim Google o blokowanie konkurencji poprzez zawieranie lukratywnych umów partnerskich, które skutecznie uniemożliwiały innym firmom konkurowanie na rynku wyszukiwarek.

Sędzia Amit Mehta w swoim orzeczeniu stwierdził, że Google posiada „władzę monopolistyczną” na ogólnym rynku wyszukiwarek i reklam związanych z wyszukiwaniem. Podkreślił również, że „umowy dystrybucyjne Google są ekskluzywne i mają antykonkurencyjne skutki”, w tym sztuczne zawyżanie cen reklam wyświetlanych w Google Search.

Google jest monopolistą i działał jako taki, aby utrzymać swój monopol. Naruszył paragraf 2 ustawy Shermana – czytamy w dokumencie

Według sędziego, Google kontroluje około 90% rynku wyszukiwarek internetowych, a na smartfonach jego udział wynosi aż 95%.

Google zapowiada apelację

Google nie zgadza się z decyzją sądu i zapowiedziało apelację. Kent Walker, prezes Google ds. globalnych, stwierdził, że „decyzja ta uznaje, że Google oferuje najlepszą wyszukiwarkę, ale stwierdza, że nie powinniśmy mieć prawa udostępniać jej w łatwy sposób”.

Decyzja sądu uznaje, że Google oferuje najlepszą wyszukiwarkę, ale stwierdza, że nie powinno nam być wolno udostępniać jej w łatwy sposób. […] Biorąc to pod uwagę, a także fakt, że ludzie coraz częściej szukają informacji na coraz więcej sposobów, planujemy się odwołać. W miarę trwania tego procesu będziemy nadal koncentrować się na tworzeniu produktów, które ludzie uznają za pomocne i łatwe w użyciu – mówi w swoim oświadczeniu Kent Walker, Prezes ds. Globalnych Google

Konsekwencje dla Google i rynku

Chociaż orzeczenie uznaje winę Google, nie określa jeszcze konkretnych środków zaradczych. Departament Sprawiedliwości i Google zgodziły się na rozdzielenie faz odpowiedzialności i środków zaradczych, co oznacza, że dalsze postępowanie sądowe będzie dotyczyć ustalenia odpowiednich kar i rozwiązań. Proces ten może potrwać nawet do 2026 roku.

Potencjalne konsekwencje dla Google mogą być dotkliwe, włącznie z koniecznością zmiany praktyk biznesowych, wysokimi grzywnami, a nawet restrukturyzacją firmy. Jednak dokładny zakres tych konsekwencji będzie znany dopiero po zakończeniu dalszych postępowań sądowych.

Znaczenie orzeczenia dla walki z monopolami technologicznymi

Orzeczenie sądu w sprawie Google jest ważnym krokiem w kierunku ograniczenia dominacji gigantów technologicznych i promowania konkurencji na rynku. Organizacje takie jak Open Markets Institute, które walczą z monopolizacją rynku technologicznego i od dłuższego czasu wskazywały, że Google jest monopolem, uznały decyzję sądu za zwycięstwo w walce o bardziej otwarte i konkurencyjne środowisko internetowe.

Wreszcie nasi regulatorzy i sądy pociągają Google do odpowiedzialności za lata naruszeń przepisów antymonopolowych, które umożliwiły firmie uzyskanie niemal całkowitej kontroli nad sposobami, w jakie dzielimy się wiarygodnymi wiadomościami i informacjami – mówią przedstawiciele Open Markets Institute

Sprawa Google jest jedną z kilku toczących się spraw antymonopolowych przeciwko gigantom technologicznym, takim jak Meta (Facebook), Amazon i Apple. Wynik tej sprawy może mieć istotny wpływ na dalsze działania regulacyjne wobec tych podmiotów i kształtować przyszłość konkurencji na rynku technologicznym.

POWIĄZANE TEMATY: tech Google pozwy i procesy sądowe

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Apple rozwijało swoje procesory szybciej niż Intel i AMD od 2016 do 2024 roku

Apple rozwijało swoje procesory szybciej niż Intel i AMD od 2016 do 2024 roku

uBlock zniknął z Chrome. Google zaczęło już usuwać AdBlocki

uBlock zniknął z Chrome. Google zaczęło już usuwać AdBlocki

Prezes Nvidii, Jensen Huang, popiera sojusz Intela i AMD „Podoba mi się to co robią”

Prezes Nvidii, Jensen Huang, popiera sojusz Intela i AMD „Podoba mi się to co robią”

Windows 95 działa na Nintendo 3DS, jest jednak pewien haczyk

Windows 95 działa na Nintendo 3DS, jest jednak pewien haczyk

WhatsApp - personalizacja. Jak zmienić zdjęcie profilowe, nazwę grupy i tapetę? Odpowiadamy

WhatsApp - personalizacja. Jak zmienić zdjęcie profilowe, nazwę grupy i tapetę? Odpowiadamy