Akt o usługach cyfrowych: UE chce zrobić porządek w Internecie

„Co jest nielegalne poza Internetem, powinno być również nielegalne w Internecie” – ten cytat charakteryzuje nowe prawo dotyczące sieciowych usług, które właśnie przyjęła Komisja Europejska.

rozrywka
Arkadiusz Strzała25 kwietnia 2022
43

Źródło fot. powyżej: Unsplash / Conny Schneider.

W SKRÓCIE:
  • zestaw przepisów o nazwie DSA (Digital Services Act) został przyjęty przez Komisję Europejską;
  • DSA podlega jeszcze głosowaniu, ale rzekomo to tylko formalność;
  • akt prawny ma wejść w życie najwcześniej na początku 2024 roku.

Komisja Europejska przyjęła akt prawny, mający uregulować wiele spraw dotyczących świadczenia usług internetowych. Zestaw nowych zasad, zwany DSA (Digital Services Act – akt o usługach cyfrowych), ma zwiększyć odpowiedzialność platform społecznościowych oraz walczyć z fałszywymi informacjami i dyskryminacją wyznań lub ras.

Porozumienie pomiędzy KE a państwami członkowskimi otwiera drogę nowemu prawu do jego faktycznego obowiązywania. Choć zostanie ono poddane jeszcze głosowaniu przez Parlament Europejski, raczej jest to tylko formalność. Akt ma wejść w życie po 15 miesiącach od głosowania lub w styczniu 2024 roku (zależnie od tego, co będzie późniejsze).

Akt wprowadza w życie zasadę, zgodnie z którą to, co jest nielegalne poza Internetem, powinno być również nielegalne w Internecie. Im większa platforma internetowa, tym większa jej odpowiedzialność – powiedziała Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Akt o usługach cyfrowych: UE chce zrobić porządek w Internecie - ilustracja #1
Nowe europejskie prawo oznacza dla Facebooka wiele zmian. Źródło: Unsplash / Solen Feyissa.

DSA a DMA

Digital Services Act (DSA) dotyczy informacji, prywatności danych oraz profilowania social mediów i reklam, ale wszystko to w odniesieniu do zwykłego użytkownika. DMA (Digital Markets Act – akt o rynkach cyfrowych) zaś to dokument regulujący zasady konkurencyjności w Internecie pomiędzy przedsiębiorstwami. W skrócie nakłada on na największe z nich (tzw. „strażników dostępu”) dodatkowe obowiązki wdrażania pewnych zachowań i powstrzymania się od podejmowania nieuczciwych kroków wobec konkurencji.

Jak w realu, tak w Internecie

Akt DSA nie został jeszcze opublikowany w całości, ale według informacji podawanych przez KE, możemy uściślić jego podstawowe założenia.

  • Rozróżnia dostawców usług internetowych na małych i dużych (ponad 45 mln użytkowników z terenu UE).
  • Na „dużych” dostawców usług (takich jak Meta, Twitter) nakłada konieczność klarownego przedstawienia internautom sposobu działania algorytmu profilowania treści. Takie serwisy powinny oferować też możliwość wyboru alternatywnego trybu wyświetlania np. aktualności, niebazującego na profilowaniu.
  • Platformy online i hostingi powinny opracować przejrzystą politykę usuwania treści uznanych za niepożądane i takie działania zawsze argumentować użytkownikowi. On zaś musi mieć możliwość odwołania się od decyzji moderatorskich.
  • Istnieje potrzeba wdrożenia skutecznych strategii przeciwdziałania fałszywym informacjom, tzw. fake-newsom. Dotyczy to w szczególności największych graczy w obliczu kryzysów, jak np. wojna na Ukrainie.
  • Platformy zakupowe będą musiały przechowywać podstawowe informacje o swoich klientach, na wypadek oszustw lub sprzedaży nielegalnych rzeczy.
  • Zagwarantowanie zweryfikowanym instytucjom badawczym udostępnienia kluczowych danych największych platform, by zapewnić lepszy wgląd w „ewolucję ryzyka w Internecie”.
  • Reklamy w serwisach nie będą mogły być profilowane w oparciu o rasę, wyznaniowość lub orientację seksualną.
  • Zabronione będzie stosowanie układów interfejsów użytkownika, które skłaniają do wykonania określonych wyborów – tzw. „czarne schematy”. Na przykład rezygnacja z subskrypcji powinna być równie łatwa jak jej akceptacja.

Duże platformy, takie jak Meta i Twitter, aktywnie działały na rzecz złagodzenia tej ustawy, jednak ma ona wejść w życie w kształcie mniej więcej takim, jaki widzimy powyżej. Nie wiadomo jeszcze, jak zareagują największe firmy. Akt przewiduje też kary za niedostosowanie serwisów do nowych zasad:

Powierza on [akt – dop. autor] Komisji nadzór nad bardzo dużymi platformami, w tym możliwość nakładania skutecznych i odstraszających sankcji w wysokości do 6% światowego obrotu lub nawet zakazu prowadzenia działalności na jednolitym rynku UE w przypadku powtarzających się poważnych naruszeń – mówi komisarz Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego

W porozumieniu pomiędzy KE i państwami członkowskimi zostały uzgodnione ogólne podstawy i najważniejsze założenia DSA. Teraz, nawet po przegłosowaniu aktu, czeka nas dopracowywanie jego języka prawnego we współpracy z rządami.

Niewykluczone, że zostaną wprowadzone zmiany, ale raczej w szczegółach. Nie powinniśmy oczekiwać zbyt dużych modyfikacji ogólnego kształtu nowego prawa. Facebook i inne portale najprawdopodobniej będą musiały dokonać zmian w swoich usługach.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Wyciekła specyfikacja RTX 5070 Ti; karta pobierze więcej prądu niż 4070 Ti

Wyciekła specyfikacja RTX 5070 Ti; karta pobierze więcej prądu niż 4070 Ti

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat

RTX 5090 będzie tańszy niż sądziliśmy; Nvidia ma zaskoczyć graczy

RTX 5090 będzie tańszy niż sądziliśmy; Nvidia ma zaskoczyć graczy