AI na pasku zadań to jedna z wielu nowości w Windows 11

Zestaw poprawek do Windowsa 11 to także wiele nowych funkcji i większa integracja AI z systemem. Pasek wyszukiwania zyskał funkcjonalności sztucznej inteligencji dzięki nowemu Bingowi.

gaming
Arkadiusz Strzała1 marca 2023
8
Źrodło fot. Microsoft
i

Microsoft opublikował aktualizację dla Windowsa 11 wprowadzającą szereg ciekawych nowości. Sztuczna inteligencja będzie teraz stale obecna na naszym pulpicie – za pośrednictwem pola wyszukiwania zintegrowanego z nowym Bingiem. Wśród dodanych funkcji warto też wymienić lepszą współpracę systemu z iPhonem, przechwytywanie ekranu i Notatnik z zakładkami.

Bing z AI w polu wyszukiwania

Aby skorzystać z potęgi chatbota w nowym Bingu, nie musimy już uruchamiać przeglądarki (np. Edge). Wystarczy skorzystać z wyszukiwania na pasku zadań, by przywołać funkcjonalności AI. Dostępne jest niemal wszystko to, co oferuje nam Bing, a więc uzupełnianie treści wyszukiwania, podpowiadanie możliwych rozwiązań, czy nawet rozmowa z AI.

AI na pasku zadań to jedna z wielu nowości w Windows 11 - ilustracja #1
Pasek wyszukiwania wspomagany przez AI. Źródło: Windows.

Lepsza integracja z telefonami Apple

Najnowsza aktualizacja to także kolejny krok w usuwaniu barier dla posiadaczy iPhone'ów w postaci Phone Link dla iOS. Dzięki niemu możemy mieć wgląd w połączenia lub SMS-y podczas pracy na komputerze z systemem Windows 11. To kontynuacja działań, które mają na celu ułatwienie korzystania z urządzeń i usług, takich jak łatwiejszy dostęp do zdjęć z iPhone'a dzięki integracji z iCloud w aplikacji Zdjęcia. Podobny zestaw funkcji jest dostępny także dla posiadaczy smartfonów z Androidem, jak mogliśmy się przekonać już wcześniej.

AI na pasku zadań to jedna z wielu nowości w Windows 11 - ilustracja #2
Phone Link w Windows 11. Źródło: Windows

Nagrywanie obrazu – Snipping Tool

Windows 11 otrzymał w aktualizacji także funkcję przechwytywania obrazu. Nie mówimy tu jednak o wykonywaniu zrzutów ekranowych, ale o nagrywaniu działań na ekranie. Korzystając ze Snipping Tool możemy wybrać obszar ekranu i rozpocząć nagrywanie. Wszystko to, co robimy na pulpicie będzie na bieżąco zapisywane w pliku w domyślnej lokalizacji. Funkcja może być szczególnie przydatna w tworzeniu kursów, dla instruktorów i youtuberów.

AI na pasku zadań to jedna z wielu nowości w Windows 11 - ilustracja #3
Funkcja Snipping Tool - zapisywanie nagrań ekranu. Źródło: Windows.

Pozostałe nowości

Lista zmian w aktualizacji do Windows 11 jest dość długa. Wymieńmy te najbardziej istotne (oprócz opisanych wyżej):

  • Poprawiona obsługa ekranów dotykowych – dodanie gestów ekranowych i automatycznego ukrywania paska zadań.
  • Obsługa monitorów Braille’a dla niewidomych – nowa funkcja ułatwień dostępu.
  • Ulepszenia obrazu podczas wideokonferencji (Windows Studio Effects) są teraz łatwiej dostępne. Może wspomagać je AI, aby uzyskać lepsze jakościowo efekty – dostępne tylko urządzeniach wyposażonych w procesor Qualcomm Snapdragon.
  • Przeprojektowane Quick Assist – to funkcja udzielania zdalnej pomocy technicznej. Umożliwia np. przesyłanie ekranu i wskazywanie na nim elementów.
  • Nowe zalecenia energetyczne – system może rekomendować zmiany ustawień, które pomogą zmniejszyć ślad węglowy.
  • Wspomagane przez AI wyszukiwanie plików w systemie (tylko dla wersji Pro i wyższych).
  • Notatnik zawiera teraz zakładki, praca z prostymi tekstami powinna być łatwiejsza.
  • Aplikacja Windows 365 usprawni integrację plików z chmurą, najbardziej istotne dla posiadaczy Cloud PC.
AI na pasku zadań to jedna z wielu nowości w Windows 11 - ilustracja #4
Notatnik z kartami. Źródło: Windows.

Aktualizacja Windowsa 11 powinna pobrać się automatycznie w tle. Jeśli jednak nie chcemy czekać na to, możemy wymusić jej ściągnięcie wpisując w pole wyszukiwania „aktualizacje” i wybierając „Sprawdź, czy są aktualizacje” lub tradycyjnie wyszukać aktualizacje w ustawieniach systemu.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage

Google może iść w ślady Apple i połączyć ChromeOS i Androida w jeden system

Google może iść w ślady Apple i połączyć ChromeOS i Androida w jeden system

Kolejny krok w stronę Steam Decka 2? SteamOS otrzymał wsparcie dla DLSS 3

Kolejny krok w stronę Steam Decka 2? SteamOS otrzymał wsparcie dla DLSS 3

Nvidia może zalać rynek nowymi kartami graficznymi. 5 modeli z rodziny RTX 5000 ma pojawić się w najbliższych miesiącach

Nvidia może zalać rynek nowymi kartami graficznymi. 5 modeli z rodziny RTX 5000 ma pojawić się w najbliższych miesiącach

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy