Po 33 latach największa wada sprzętowa konsoli SNES została w końcu naprawiona dzięki modderowi

Część egzemplarzy konsoli Super Nintendo (SNES) posiada lekko nieostry obraz, co potrafi irytować na nowoczesnych ekranach IPS/OLED. To wynik wady układu graficznego, lecz istnieje już sposób naprawy tego problemu.

tech
Arkadiusz Strzała31 stycznia 2024
1
Źrodło fot. Korie Cull / Unsplash
i

Konsole Nintendo Entertainment System (NES), czy Super Nintendo Entertainment System (SNES), to urządzenia raczej dobrze znane graczom, szczególnie tym nieco starszym. W latach 90-tych pierwsza i druga generacja zapewniały rozrywkę wielu młodym wówczas osobom, a często całym ich rodzinom. Choć sprzęt wydawał się całkiem dopracowany, nie uniknięto kilku istotnych wad. Jedna z nich dopiero teraz, po 33 latach, została naprawiona i to przez elektronika-amatora.

Nieostry obraz w konsoli SNES

Użytkownik platformy X o nicku Voultar pokazuje przykład problemu, związanego z układem graficznym konsoli SNES. Urządzenie to w jednej z starszych wersji miało układ obliczeniowy i graficzny podzielony na trzy chipy, zamontowane na jednej płytce. Grafika składała się z procesorów PPU i PPU2 (Picture Processing Unit), które były odpowiedzialne za generowanie obrazu. Gotowy, analogowy sygnał dla TV był efektem pracy PPU2, jednak układ ten nie nadążał za procesorem obliczeniowym (CPU).

Rozmycie obrazu – wynik wady konstrukcyjnej konsoli SNES. Źródło: My Life in Gaming / Youtube - Po 33 latach największa wada sprzętowa konsoli SNES została w końcu naprawiona dzięki modderowi - wiadomość - 2024-01-31
Rozmycie obrazu – wynik wady konstrukcyjnej konsoli SNES. Źródło: My Life in Gaming / Youtube

Powodowało to pewne przesunięcie pikseli, które było widoczne jako lekko rozmyty obraz lub smużenie. O ile na telewizorach kineskopowych jeszcze nie było to tak mocno widoczne, na dalece ostrzejszych matrycach ekranów LCD, efekt ten jest wyraźnie zauważalny i może denerwować. Problem ten rozwiązano w późniejszych edycjach SNES-a, w których trzy osobne chipy zastąpiono nowszym, zintegrowanym układem.

Dodatkowy układ z przelutowanym chipem PPU2. Źródło: Voultar / X - Po 33 latach największa wada sprzętowa konsoli SNES została w końcu naprawiona dzięki modderowi - wiadomość - 2024-01-31
Dodatkowy układ z przelutowanym chipem PPU2. Źródło: Voultar / X

Co jednak zrobić, gdy mamy starszą konsolę? Pewien doświadczony elektronik postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i włączył lutownicę. Zaprojektował specjalną, dodatkową płytkę, połączoną z płytą główną SNES’a, na której umieścił trzeci chip PPU2. W ten sposób zniwelował opóźnienie – obraz 2D z tak zmodyfikowanej konsoli, jest znacznie bardziej ostry. Przeróbka nie wydaje się mocno skomplikowana, choć może wymagać wykonania przez fachowca, a więc trochę kosztować. Wielbiciele starych konsol mogą jednak chcieć ponieść ten wydatek, aby móc nadal cieszyć się z gier retro na nowoczesnych telewizorach.

Efekt modyfikacji można rozpoznać od razu - ostrzejszy obraz. Źródło: Voultar / X - Po 33 latach największa wada sprzętowa konsoli SNES została w końcu naprawiona dzięki modderowi - wiadomość - 2024-01-31
Efekt modyfikacji można rozpoznać od razu - ostrzejszy obraz. Źródło: Voultar / X

Konsole retro w sklepie x-kom

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić