Dlaczego na przyciskach gamepadów znajdziemy symbole ABXY i skąd one się wzięły?
Nie licząc urządzeń Sony, na podstawowych przyciskach gamepadów z reguły spotkamy takie same symbole – litery „A”, „B”, „X”, i „Y”. To dość interesujące, dlaczego akurat tak zostały one nazwane, lecz odpowiedź niestety nie jest prosta.
Porządny gamepad to podstawa w graniu na konsoli. Wbrew pozorom wielu użytkowników pecetów także używa tego rodzaju kontrolerów (sam zaliczam się do tego grona). Sterowanie w produkcjach wyścigowych jest znacznie przyjemniejsze, gdy mamy do dyspozycji analogowe gałki i spusty. Towarzyszą im zawsze tzw. krzyżak (lub d-pad) i przyciski „A”, „B”, „X”, i „Y”. No właśnie… dlaczego te cztery przyciski mają akurat takie, a nie inne oznaczenia?
Geneza przycisków ABXY
Niestety nie będzie łatwo odpowiedzieć na pytanie, dlaczego akurat takie symbole widnieją na przyciskach większości padów. Próżno szukać wyjaśnienia w spisach patentów. Obecnie chyba tylko na oryginalnych padach Sony znajdziemy coś innego – kółko, kwadrat i krzyżyk (choć naturalnie kojarzy się on z „X”).
Historia padów na dobre zaczęła się jeszcze w czasach NES (Nintendo Entertainment System). Na prostokątnych kontrolerach tych konsol, znanych także jako Famicomy po raz pierwszy pojawiły się litery „A” i „B”. Bo dodatkowe przyciski były tylko dwa, oprócz krzyżaka, „Select” i „Start”. Ówczesnym grom taka ilość kontrolek jeszcze wystarczała. Czemu jednak Nintendo zdecydowało się na takie litery?
Prawdopodobnie chodziło o odróżnienie wyglądu gamepadów od paneli automatów, na których dodatkowe przyciski były ponumerowane. Zamiast wstawić „1” i „2”, użyto „A” i „B”. I tak już zostało, zaś kolejna generacja konsol SNES dodała kolejne dwa przyciski i zarazem następną zagadkę. Bo skoro „A” i „B” mamy już, powiedzmy mniej więcej wyjaśnione, dlaczego na kolejnych guzikach jest „X” i „Y”?
W tym przypadku wyjaśnienie leży jeszcze bardziej w fazie domysłów. Najbardziej popularna wersja głosi, że Nintendo chciało pogrupować przyciski, czyli nieco odróżnić te dodane dwa od obecnych już. Ponieważ w grach często odpowiadały one za dość odmienne funkcje – podczas gdy „A” i „B” wykonywały akcje, „X” i „Y” otwierały menu lub zmieniały oręż. To także stało się pewnego rodzaju kanonem w produkowaniu kontrolerów. Zarówno Sega, jak i Xbox używały tego samego schematu nazw (choć Sega Megadrive miała 6 przycisków, dodatkowe „C” i „Z”).
Niektórzy uważają jednak, że mogło też chodzić o symboliczny początek i koniec alfabetu. Tylko wtedy na guzikach powinny być litery „A”, „B”, „Y” i „Z”. Być może jednak Nintendo myślało o padach 6-guzikowych, stąd na tą ewentualność zarezerwowało sobie „Z”. To tylko jednak luźne rozważania, symbole raczej nie mają dużego znaczenia. Najważniejsze jest, aby gamepad był ergonomiczny, precyzyjny i trwały.
Gamepady do gier w sklepie RTV Euro AGD
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!
POWIĄZANE TEMATY: gaming konsole stacjonarne oldskul / retro kontrolery technika
Arkadiusz Strzała
Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.
Nintendo Switch 2 nie ominą najważniejsze gry AAA? Wydajność konsoli ma zachęcać wydawców
Xiaomi wprowadza na polski rynek serię Redmi Note 14. Znamy ceny telefonów
Czy droższa płyta główna oznacza lepszą wydajność? To nie taka oczywista sprawa
Gracz kupił komputer za 60 zł i chciał się go pozbyć; społeczność radzi jednak żeby go zatrzymać
Nie sprawdzacie zasilaczy w swoim PS5? To może Was drogo kosztować